ALTERNATYWY DRZEMKI – 6 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW

Alternatywy drzemki

Alternatywy drzemki

Alternatywy drzemki zapewnią zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku chwilę odpoczynku w ciągu dnia. Bo chyba każdy rodzic wie, jak to jest, kiedy dziecko nie chce spać. To nie tylko brak wytchnienia dla Ciebie, ale przede wszystkim zagwarantowane przemęczenie dla malucha, a co za tym idzie cały rozwalony dzień. Dlatego w takich momentach, kiedy dziecko odmawia drzemki, warto spróbować metod alternatywnych. Może niekoniecznie zakończą się one snem, ale Tobie zapewnią przerwę, a dziecku chwilę wyciszenia i odpoczynku.

Kołysz mnie

Połóż ulubionego pluszaka dziecka na swojej klatce piersiowej i pokaż mu jak kołysze się go do snu. Powoli i głęboko wdychaj i wydychaj powietrze tak, aby przytulanka unosiła się i opadała podczas oddychania. Zaproponuj dziecku, aby również spróbowało w ten sam sposób uśpić pluszaka. Jeśli zainteresuje się tą zabawą, zapytaj czy nie chciałby ukołysać do snu pozostałych zabawek. Przecież wszystkie są baaaaaardzo śpiące, a jemu naprawdę świetnie idzie!*

*Metoda Susan Kaiser Greenland, autorki książki “Mindful Child”.

Przeszła Pani na szpileczkach…

Poproś dziecko, aby położyło sie na brzuszku lub przytuliło się do Ciebie siedząc na Twoich kolanach. Kiedy ułoży się wygodnie, opowiedz mu bajkę podczas, której zrobisz mu delikatny masaż. Wspomagaj się zwrotami i zdaniami, które łatwo można “narysować” palcami po ciele dziecka np.: wieje wietrzyk, świeci słonko, płynie rzeczka, kotek drapie, ucieka myszka itd…

Azyl

Stwórzcie wspólnie z dzieckiem miejsce, które stanie się azylem do odpoczynku dla niego. Może to być namiot, kryjówka lub kącik z poduszkami i kocykami. Poukładajcie tam “specjalne” książeczki, pluszaki czy nawet układanki, z których będzie korzystało tylko w trakcie tego momentu. Opowiedz dziecku o tym, że to magiczne miejsce, w którym odpoczywa się po to, by nóżki i rączki mogły rosnąć.

Opowiem Ci bajkę

Niech to będzie czas na ulubione bajki i opowieści, ale w formie audiobooków. Na rynku jest ich mnóstwo! Najlepiej wybierać takie, które są spokojne, rytmiczne oraz zawierają mnóstwo powtórzeń. Świetnie sprawdzą się również bajki, które są bardzo dobrze znane dziecku i nie zawierają elementów zaskoczenia. Audiobook z pewnością zachęci dziecko do odpoczynku. U nas ta metoda świetnie się sprawdza i najczęściej kończy się snem.

Wspólny odpoczynek

Jeśli możesz sobie pozwolić na wspólną drzemkę i polegiwanie z Twoim dzieckiem, to zrób to. Dzieci często wręcz wyczuwają Twój brak pośpiechu, spokój i atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Nawet jeśli nie uda się zasnąć to będzie to świetny moment na przytulanie, głaskanie i wspólny relaks.

Sposób na “Kanapeczkę”

Poproś dziecko, aby położyło sie na brzuszku i powiedz, że będziesz robił dla niego kanapeczkę. Niech dziecko będzie serkiem, który położysz na chlebie (kocyku), i wykonasz masaż – posmaruj go majonezem, rozsmaruj ketchupem, posyp przyprawami, a na koniec przyciśnij delikatnie drugą kromką chleba (kocykiem) i przytul go aby wycisnąć z kanapki za duża ilość majonezu. Użyj swojej wyobraźni! Jest to ćwiczenie sensoryczne mające na celu odprężenie i uspokojenie dziecka.*

*Metoda Kranowitz Carol Stock z książki “101 Activities for Kids in Tight Spaces,”

Podsumowanie

Nie zniechęcaj się jeśli wybrana przez Ciebie metoda na początku nie zadziała. Wszystko co nowe jest zaskakujące i frustrujące w wykonaniu. Jednak za każdym kolejnym razem zabawa będzie dla dziecka bardziej przyjazna i relaksująca. Metodą prób i błędów na pewno znajdziecie taki sposób, który wpłynie na dziecko kojąco i relaksująco.

Zapraszam również do wpisu Dlaczego moje dziecko nie śpi? Sposoby na lepszy sen.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.