JAK ZAŁOŻYĆ BLOG – PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

zalożyć blog

Chcesz założyć blog, ale nie wiesz od czego zacząć? Szukasz miejsca, w którym podzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem lub zwyczajnie chcesz spróbować zamienić swoją pasję w biznes? Jeśli tak, to jest to post dla Ciebie!

Dlaczego warto założyć blog?

Blogowanie było, jest i będzie super popularne. Jest ku temu wiele powodów, a szczególnie w obecnej sytuacji na świecie gdzie Internet odgrywa kluczową rolę. To idealna alternatywa na zarabianie pieniędzy online lub opcja dodatkowego zarobku. Co więcej, dzięki blogowaniu możesz w kreatywny sposób wyrazić siebie, pisać o rzeczach, które kochasz i robić to z dowolnego miejsca na ziemi i w dowolnym czasie. Osobiście blog daje mi uczucie spełnienia i każdy dzień w moim mamusiowym życiu nabiera większego sensu. Pisanie sprawia mi ogromną radość, a moje “siedzenie w domu z dzieckiem” jest o wiele przyjemniejsze odkąd znalazłam swój dodatkowy, życiowy i pasjonujący cel.

Wybierz niszę bloga

Wybór tematyki bloga może być o wiele trudniejszy niż się wydaje. Być może już tracisz ogrom czasu na samo myślenie o tym, o czym ma być Twój blog i czy to właściwy wybór. Najlepszym sposobem na podjęcie tej decyzji jest proste ćwiczenie:

 • pomyśl o rzeczach, które kochasz, co od zawsze byo Twoją pasją, w czym jesteś dobry lub o tym czego chcesz się nauczyć, w czym rozwijać? Czy jest coś o czym będziesz w stanie pisać latami? Pamiętaj aby spojrzeć na temat w dłuższej perspektywie. Zastanów się czy któregoś dnia nie braknie Ci pomysłu lub zwyczajnie ochoty na dalsze pisanie w tej tematyce;
 • wypisz w notatniku 3 najbardziej pasjonujące Ciebie tematy;
 • pod każdym z nich wypisz tytuły postów jakie potencjalnie opublikujesz – im więcej tym lepiej, ale spróbuj wypisać przynajmniej 20 pod każdym z tematów;
 • czy teraz już rozumiesz? Masz już jakieś przemyślenia? Świetnie! Idziemy dalej…
 • wypisz pod wybranym tematem bloga możliwe sposoby zarabiania na nim. Czy istnieje produkt, który pozwoliłby Ci zarobić? Jak zarabiają inni i przede wszystkim jak odnoszą sukcesy? Czy Ty też widzisz swój sukces? Czy Twoja nisza może być dochodowa?

Blog, który da Ci możliwość zarobku to bez wątpienia blog dla innych – nie dla Ciebie. Musi mieć walory, które zatrzymają czytelnika na jego stronach. Walory, które pociągną go do zakupu Twojego produktu, które sprawią, że będzie chciał więcej i więcej. Pomyśl czego Ty szukasz w Internecie? Co Ty lubisz w innych blogach? Jakie produkty kupujesz online i co więcej, dlaczego to robisz?

Osobiście twierdzę, że dzięki temu ćwiczeniu wszystko staje się jasne. Wybierając temat bloga kieruj się sercem, ale rób to z otwartymi oczami. Z pewnością nie ma nic bardziej demotywującego jak brak możliwości rozwoju lub jeśli nikogo nie interesuje to o czym piszesz.

Wyszukaj nazwy dla bloga

Nazwa bloga to kolejny punkt, przy którym można naprawdę niepotrzebnie stracić bardzo dużo czasu. Uwierz mi, wiem o czym mówię! Zanim zaczniesz godzinami myśleć nad nazwą, przede wszystkim sprawdź jej dostępność. Dużo z nich jest już zajętych, ale nie zniechęcaj się – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy nazwa domeny (nazwa strony) jest dostępna, jest wpisanie jej w przeglądarce internetowej i sprawdzenie, czy prowadzi do czyjejś witryny. Jeszcze lepszym pomysłem jest wejście na platformę hostingową, na której planujemy wykupić nazwę i jednoczesne sprawdzenie jej dostępności oraz ceny. Koszt powinien być niewielki, a zbyt wysoka cena może oznaczać popularność danej nazwy – czyli coś czego nie chcesz.

Wybierając nazwę bloga, warto zwrócić uwagę na to czy:

Wybierz platformę hostingową

platforma hostingowa

Aby założyć blog musisz wybrać platformę hostingową dla niego. Blogi można podzielić na dwa rodzaje: blogi hostowane i blogi samodzielne. Różnica polega na tym, że blog samodzielny staje się Twoja własnością, a hostowany nie. To jest jak wynajmowanie i kupno domu – oczywiście, że lepiej jest być posiadaczem niż tylko najemcą.

Hostowane platformy blogowe świetnie sprawdzą się w przypadku np. sklepu e-commerce lub strony restauracji. Jeśli jednak planujesz założyć blog, który da Ci możliwość zarabiania pieniędzy i generowania dochodów z jego treści, najlepiej stworzyć samodzielnie hostowany blog w WordPress.

Ważna uwaga: istnieje różnica między tworzeniem bloga na WordPress.com (który jest platformą hostowaną) a WordPress.org (który jest przeznaczony dla blogów samodzielnie hostowanych).

Wiem, że to brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest! Już tłumaczę co musisz zrobić:

 1. Wpisz w przeglądarce internetowej hasło “najlepsza platforma hostingowa”;
 2. Wejdź w najświeższy dostępny ranking platform;
 3. Wybierz jedną z trzech najwyżej ocenianych i odwiedź ich stronę;
 4. Zapewne na samym środku strony znajdziesz wyszukiwarkę domeny “wyszukaj domenę” – tam wpisz nazwę strony/domeny dla swojego bloga, którą chciałbyś wykupić i sprawdź jej dostępność;
 5. Wykup domenę;
 6. Na tej samej stronie wykup również host (prostym językiem tłumacząc jest to przestrzeń w Internecie).

Gratuluję! Właśnie zostajesz właścicielem swojego bloga!

Platformy hostingowe mają swoich konsultantów, którzy są zawsze chętni aby pomóc. Dlatego nie wahaj się i zadzwoń lub napisz do nich w razie potrzeby.

Zainstaluj WordPress

Gdy masz już hosting i domenę nadszedł czas aby zainstalować oprogramowanie WordPress, które pozwoli Ci na zaprojektowanie i konfigurację bloga oraz dodawanie postów. Aby pobrać oprogramowanie na komputer wejdź na wordpress.org i kliknij “Pobierz WordPress”.

Po zainstalowaniu programu WordPress, uzyskujesz dostęp do panelu administratora swojego bloga. Reaasumując od teraz możesz zacząć tworzyć.

Zainstaluj motyw bloga

Motyw bloga to jego szata graficzna – układ, styl i wygląd. WordPress oferuje wiele darmowych opcji, z których możesz skorzystać, szczególnie na początku swojej drogi. Upewnij się jednak, że pochodzi on z renomowanego źródła, i że posiada wszystkie potrzebne Tobie atuty. Sugeruję “Blossom Themes”, oferujący kilka darmowych opcji motywów, które są naprawdę atrakcyjne, przejrzyste i łatwe w obsłudze. Jeśli masz dodatkowy budżet warto zainwestować w płatne wersje motywów, które nadadzą eleganckiego i profesjonalnego wyglądu Twojemu blogowi.

Wybierz kategorie i pod-kategorie bloga

W głównym menu będą wyświetlane Twoje kategorie. To bardzo ważne, aby zaplanować je już na tym etapie. Tak samo jak w przypadku postów – dobry plan to podstawa. Jeśli udało Ci się wykonać ćwiczenie przy wyborze tematu bloga to listę postów masz już gotową. Teraz pozostaje Ci je pogrupować w główne kategorie i pod-kategorie i dodać je do menu bloga.

Napisz swój pierwszy post

jak dodać post bloga
Panel administratora w oprogramowaniu WordPress

Nadszedł czas na pierwszy post, ale… no właśnie jest jedno ale. Gdybym miała założyć blog jeszcze raz, z pewnością nie popełniłabym tego samego błędu! Mianowicie, zanim cokolwiek opublikujesz w sieci napisz przynajmniej 5-10 postów, które będą czekały gotowe do udostępnienia. Kiedy odnajdziesz już swój rytm i poznasz swoje możliwości w częstotliwości pisania będzie to czas na pierwszą publikację. Dokładnie tak samo jest z promocją Twojego bloga, warto poczekać zanim ruszysz na podbój. Jest kilka powodów dlaczego, ale na początek wymienię te najważniejsze:

 • w blogowaniu kluczowa jest regularność – jeśli zdecydujesz się pisać np. dwa razy w tygodniu to faktycznie rób to dwa razy w tygodniu przynajmniej przez kilka dobrych miesięcy. Istnieją badania potwierdzające fakt, iż widoczność Twojego bloga może wzrosnąć głównie dzięki regularnemu publikowaniu postów. Naprawdę lepiej jest obniżyć próg i zacząć od jednego posta tygodniowo, niż stawiać poprzeczkę zbyt wysoko i później odpracowywać swoje błedy;
 • czytelnicy również będą oczekiwać pewnej stałości w publikacjach. Twoja chwilowa nieobecność, nawet jeśli jest usprawiedliwiona, nie wpłynie dobrze na Twój wizerunek. To jest jak z dobrym serialem – jeśli pojawia się co środę, to każdy oczekuje, że będzie on co środę. Każdy brak publikacji jest głęboko rozczarowujący;

Nie ma idealnej formuły na pisanie postów na blogu. Pierwsze przygotowane do publikacji teksty najlepiej, żeby zawierały treści filarowe, przyjazne SEO (Search Engine Optimization – czyli pozycjonowaniu Twojej strony w sieci). Ważne aby były to wartościowe i obszerne teksty zawierające około 1500 słów (lub więcej).

Wypromuj blog

założyć blog

Promocja bloga jest niezbędna, aby stworzyć ruch na Twojej stronie. Istnieje na to kilka sposobów. W zależności od Twoich możliwości czasowych oraz finansowych zdecyduj się na jedno lub kilka z nich:

 • Udostępniaj posty w mediach społecznościowych – to jeden z najłatwiejszych, ale i czasochłonnych sposobów na promocję. Mamy do wyboru kilka platform w tym najpopularniejsze takie jak Facebook, Instagram, Tik Tok, Youtube czy Pinterest. Udostępnij swoje treści tam gdzie najprawdopodobniej są Twoi docelowi odbiorcy. Utwórz konta dedykowane wyłącznie Twojej stronie i zacznij udostępniać posty;
 • Dołącz do grup społecznościowych i udzielaj się;
 • Korzystaj z płatnych reklam;
 • Komentuj na innych blogach – szczególnie na takich, które są podobne profilem do Twojego i takie, które szczerze lubisz. Ludzie będą ciekawi kim jesteś głównie jeśli Twoje komentarze będą prawdziwe i pomocne. To również świetny sposób na nawiązywanie nowych ciekawych znajomości i dzielenie się doświadczeniami. Większość sekcji komentarzy na blogach będzie miała miejsce do umieszczenia adresu Twojej strony, a jeśli tak nie jest możesz dodać swój adres na końcu komentarza. Nigdy jednak nie spamuj innych blogów niewartościowymi komentarzami typu – wejdź na moją stronę…
 • Stwórz listę e-mailową – i zrób to jak najszybciej. Dlaczego to takie ważne? Lista Twoich subskrybentów zawsze będzie Twoją własnością i nikt nie będzie miał prawa Ci jej odebrać. To właśnie dzięki niej będziesz mieć możliwość powiadamiania o nowościach na swoim blogu i zwiększysz prawdopodobieństwo, że ktoś ponownie odwiedzi Twoją stronę.

Podsumowanie

Wyobraź sobie, że któregoś pięknego dnia Facebook lub Instagram przestaje istnieć, a wraz z nim wszyscy Twoi odbiorcy i wszystkie Twoje treści. Zapewniam Cię, że nie ma rzeczy niemożliwych, również w tym przypadku! Co więcej, nigdy nie będziesz właścicielem konta w social mediach i wszystko może (choć nie musi) zostać Ci odebrane lub zablokowane w zaledwie kilka chwil. Dlatego jeśli choć w najmniejszym stopniu myślisz na poważnie o blogowaniu to powinno Cię przekonać, żeby założyć własny blog już dziś. Pamiętaj, blogowanie było, jest i będzie ponadczasowe!

Jak założyć blog – przewodnik dla początkujących

 1. Wybierz tematykę bloga
 2. Wyszukaj nazwy dla bloga
 3. Wybierz platformę hostingową dla bloga
 4. Zainstaluj WordPress
 5. Zainstaluj motyw bloga
 6. Wybierz kategorie i pod-kategorie bloga
 7. Napisz swój pierwszy post
 8. Wypromuj blog

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.