JAK ZARABIAĆ NA BLOGU? – 7 NAJLEPSZYCH SPOSOBÓW

Jak zarabiać na blogu?

Jak zarabiać na blogu?

Zastanawiasz się jak można zarabiać na blogu i czy to w ogóle wciąż możliwe? Blogowanie wydaje się być jeszcze bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Bo kto w dzisiejszym świecie nie wie czym jest internet? Czy ktoś jeszcze szuka informacji w bibliotece? A biblioteki w ogóle istnieją? Internet stał się wręcz niezbędny do normalnego funkcjonowania w życiu. Co więcej, nowoczesne technologie pozwalają nam być w sieci bez przerwy, przez co dostęp do czytelników jest o wiele łatwiejszy. To zdecydowanie najlepszy czas na założenie bloga, który może zarobić! Spójrz też na to w jaki sposób firmy reklamują się dzięki influencerom i blogerom. Są w stanie zapłacić naprawdę dużo, bo taka reklama jest wiarygodna i bardzo przekonująca. Dlatego nie ulega wątpliwości, że na blogu wciąż można zarobić.

7 sposobów zarabiania na blogu

Wizja zarabiania na blogu brzmi naprawdę pięknie. Pytanie tylko, jak wygląda w praktyce? Blogując można zarabiać na kilka sposobów jednocześnie korzystając z każdego lub tylko wybranych opcji. Główne źródła dochodu bloga to:

Reklama na stronie bloga

Polega na współpracy z siecią reklamową np. Google Adsense, AdKontekst czy AdTaily. Reklamy będą wyświetlane na Twojej stronie, a Ty zarobisz na nich w zależności od ilości wyświetleń lub kliknięć reklamy. Dlatego też im większy ruch na Twojej stronie tym więcej pieniędzy. Jest to opcja dostępna dla każdego blogera bez względu na popularność bloga.

Wskazówki:

 • Jako autor bloga nie masz wpływu na treść reklam i mogą one być zupełnie niezwiązane z tematyką Twojej strony;
 • Jest to może niewielki, ale pasywny dochód – tak naprawdę nic nie musisz robić aby zarobić;
 • Reklamy mogą irytować czytelnika, w szczególności jeśli przeszkadzają w komfortowym przeglądaniu strony. Dlatego ich ilość i umiejscowienie na stronie są bardzo ważne. Reklama powinna przyciągać uwagę, a nie irytować;
 • Masz wpływ na ilość reklam – zacznij np. od jednej, aby zobaczyć jak to funkcjonuje w praktyce i jak odbierają to czytelnicy;
 • Reklamy mogą być odrzucane lub blokowane przez odbiorców. Będziesz o tym informowany, co daje możliwość ewentualnych zmian;
 • Jeśli planujesz wstawić reklamy na stronę warto zrobić to na samym początku, aby przyzwyczaić swoich odbiorców do wyglądu strony. Późniejsze dodanie reklam może być bardziej irytujące i zaskakujące.

Jak to zrobić?

Aby zacząć zarabiać na blogu dzięki reklamom, potrzebujesz konta z daną siecią reklamową. Dajmy na przykład Google AdSense:

 1. Wejdź na stronę główną Google AdSense;
 2. Kliknij ‘Rozpocznij’;
 3. Wypełnij krok po kroku formularz zgłoszeniowy;
 4. Poczekaj na email z potwierdzeniem Twojego zgłoszenia przez Google Adsense;
 5. Skonfiguruj konto:
  • Zaloguj się na Google Adsense;
  • Na stronie głównej kliknij ‘Reklamy’ -> ‘Według jednostki reklamowej’ ;
  • Wybierz jedną z opcji reklamy oraz jej rozmiar na stronie;
  • Skopiuj kod i wklej w WordPress między tagami swojej strony:
   1. W kokpicie WordPress kliknij ‘Wygląd’ -> ‘Edytor Motywu’ -> ‘Pliki motywu’ -> ‘Nagłówek motywu’ (header.php) -> pomiędzy </head> i </head> wklej swój kod -> ‘Zaktualizuj plik’heather.php
  • Zrobione!
  • Wszystkie dane na temat zarobków i reklamy będą dla Ciebie dostępne na stronie głównej po zalogowaniu w Adsense;
  • Istotne informacje będą wysyłane do Ciebie również e-mailem.

​Afiliacja

Afiliacja polega na polecaniu produktu lub usługi danej marki w zamian za prowizję. Prowizję otrzymujemy od zakupów dokonanych za pośrednictwem linków umieszczonych na Naszej stronie. Jako bloger możesz dołączyć do programów partnerskich oferowanych przez różne firmy. Powiedzmy, że jest produkt, który lubisz lub pasuje on do tematyki Twojego posta. Dzielisz się nim ze swoimi czytelnikami na blogu poprzez umieszczenie linka i jeśli ktoś kliknie w link i kupi produkt, Ty otrzymasz prowizję.

Wskazówki:

 • Mamy do wyboru mnóstwo programów partnerskich różnych firm, do których możesz dołączyć. Popularne programy to np. Ceneo, WebePartners, MyLead, TradeTracker
 • Możesz dołączyć do programu partnerskiego nawet jeśli jesteś na początku swojej blogowej drogi;
 • Jest to dochód pasywny – raz napisany post z linkiem do strony marki może zarabiać bez dalszej ingerencji;

Jak to zrobić?

 1. Wybierz program partnerski np. Ceneo
 2. Zarejestruj się
 3. Potwierdź rejestrację na swoim e-mailu
 4. Wybierz ‘Sposób Poleceń’ w panelu Programu Partnerskiego – Link partnerski lub baner reklamowy, który umieścisz na swoim blogu
 5. Zrobione!

Współpraca z markami

Współpraca z markami to bardzo popularny model zarabiania na blogu, jednak dostępny tylko dla tych, którzy mają już swoją publikę i popularność. Wtedy w zasadzie firmy już same starają się o współpracę z blogerem.

Wskazówki:

 • Współpraca z marką może być w różnych w formach. Dwa główne rodzaje współpracy to :
  • płatna współpraca – korzystamy z produktu, prezentujemy to swoim odbiorcom i otrzymujemy za to ustaloną przez Nas zapłatę
  • barter – współpraca w zamian za produkt, który wcześniej próbujemy i recenzujemy na blogu
 • Rejestrując się w katalogu influencerów i blogerów np. Whitepress czy BrandBuddies zwiększamy szanse na zauważenie bloga i otrzymania propozycji współpracy.

Sponsoring i reklama prywatna

Marka lub firma płaci blogerowi za to, by wspomniał o ich produkcie lub usłudze. Może mieć to formę zarówno całej treści (np. artykułu na blogu) lub samej wzmianki o produkcie w artykule czy poście. Zdarza się, że firmy płacą za określoną przestrzeń reklamową na blogu poświęconą wyłącznie im. Nawet mały blog może zarabiać w ten sposób dołączając do serwisów pośredniczących np. WhitePress. Drugą opcją jest bezpośrednie wysłanie zapytania o współpracę z daną marką.

Własny produkt lub usługa

Tworząc własny produkt lub usługę otrzymujesz 100% zarobku od sprzedaży i masz pełną kontrolę nad jego jakością i formą. Dzięki możliwości tworzenia produktów cyfrowych (ebook, kurs online) niekoniecznie wiąże się to z dużym kosztem. Możesz tworzyć produkt specjalnie dla potrzeb Twoich odbiorców i będzie on personalizowany pod Twoją publikę. Często pomysł na własny produkt rodzi się właśnie z zapotrzebowań czytelników.

Wskazówki:

 • To świetny pomysł na zarobek jednak wymaga już pewnego zaufania czytelnika do Ciebie;
 • Reklama i promocja własnego produktu jest niezbędna;
 • Jest to dochód pasywny;
 • Produkt, który tworzysz musi być naprawdę dobrej jakości, aby nie stracić odbiorcy i nie zyskać złej opinii.

Sklep

Dodatkowo zarabiać na blogu możesz poprzez dodanie sklepu do swojej strony. Świetnie sprawdzi się system dropshippingu dzięki, któremu nie zajmujesz się magazynowaniem, pakowaniem ani wysyłaniem produktów. Nie ponosisz również kosztów ponieważ fizycznie produkt nie jest Twój. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sklepie znalazł się również Twój własny produkt.

Wskazówki:

 • Aby dodać sklep do swojej strony zdecyduj się na jedną z wtyczek dostępnych dla WordPress np. WooCommerce czy WP e-Commerce;
 • Wtyczki zapewnią Ci funkcje niezbędne do prowadzenia sklepu;
 • Wtyczki można konfigurować i rozszerzać ich funkcjonalność (za dodatkową opłatą)
 • Dzięki rozszerzeniom można integrować sklep z zewnętrznymi dostawcami usług. np ceneo czy allegro
 • Dodatkowo płatne są również integracje płatności, dostaw i marketingu i wiele wiele innych ciekawych opcji.

Sprzedaż usług

Jeśli jesteś np. psychologiem, doradcą, coachem czy ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie możesz zaoferować usługę będącą np. konsultacją (online).

Podsumowanie

Sposobów aby zarabiać na blogu jest naprawdę dużo. Blogerzy odnoszący sukcesy często wspominają o tym, że warto korzystać z kilku opcji i aby ‘nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.’ Każdy ze sposobów, osobno, może przynieść niewielkie zyski, ale razem mogą stworzyć niezłą sumę.

Jeśli chcesz założyć blog, ale nie wiesz od czego zacząć mam dla Ciebie przewodnik dla początkujących, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces. Przeczytaj tutaj!

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.