KARMIENIE PIERSIĄ – 10 PORAD DLA MAMY KARMIĄCEJ

Karmienie piersią

Karmienie piersią ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Pomimo wielu zalet i korzyści niestety wciąż częściej możemy usłyszeć o karmieniu mlekiem modyfikowanym niż o naturalnym.

Pierwsze doby po porodzie nie należą do łatwych dlatego brak doświadczenia młodej mamy może stać się przysłowiowym “gwoździem do trumny”.

Jak się przygotować na karmienie piersią? Co zrobić aby ułatwić sobie początki? Oto 10 porad, które sama chciałabym usłyszeć jeszcze przed porodem:

1. To nie jest proste – bo jest nowe

To nie jest proste bo jest nowe. Owszem zdarzają się mamy, które o problemach laktacyjnych nigdy nie słyszały ale jest ich zdecydowanie mniej. Karmienie piersią jest czymś nowym i trzeba się go nauczyć tak samo jak przewijania czy kąpania. Warto poznać różne techniki i sposoby przystawiania dziecka do piersi aby skutecznie uaktywnić i usprawnić laktację.

2. Zaufaj swojej intuicji

Zaufaj swojej intuicji i uwierz, że to Ty i Twoje maleństwo najlepiej wiecie czego Wam potrzeba. Nie zawsze to co skutkowało u innych kobiet będzie dobre dla Ciebie. Zaufaj sobie, bo kto wie lepiej jak nie mama!

3. Dziecko ma prawo “wisieć na piersi”

Dziecko ma prawo “wisieć na piersi” – to jest zupełnie normalne i co więcej potrzebne w początkowym okresie laktacji. Faktem jest, że dziecko ssąc mleko matki pobudza piersi do jego produkcji. Karmienie piersią rządzi się prawem popytu i podaży dlatego im częściej tym lepiej. Szczególnie ważne są pierwsze 3 miesiące karmienia i to one stanowią o późniejszym sukcesie.

4. Wszystkie dzieci różnią się od siebie

Wszystkie dzieci różnią się od siebie i to, że dziecko sąsiadki jadło co godzinę, a dziecko siostry co trzy nie oznacza, że u Ciebie będzie tak samo. Nie sugeruj się zbyt dosłownie normami i schematami. Obserwuj siebie i dziecko i nie narzucaj Wam żadnego tempa.

5. Zaplanuj pierwsze tygodnie

Zorganizuj wszelkie możliwe pomoce i “siły robocze”. Zrób wszystko abyś mogła pierwsze doby poświęcić tylko dziecku. Poproś mamę, teściową czy przyjaciółkę aby pomoły Ci w pierwszych tygodniach. Pamiętaj, że dom nie musi błyszczeć a obiad nie musi być dwudaniowy.

6. Znajdź grupę wsparcia

Znajdź grupę wsparcia – np. grupy społecznościowe dedykowane mamom karmiącym. Dzięki nim przekonasz się, że nie tylko Ty, nie tylko u Ciebie i nie Ty sama. Przyznam szczerze, że wolałam sama poszperać w historiach innych mam i wybrać te najbliższe mojemu sercu niż słuchać rad znajomych. Kiedy w zaciszu szukałam odpowiedzi na moje problemy częściej słyszałam głos swojej intuicji.

7. Skorzystaj ze szkoły rodzenia lub warsztatów karmienia piersią.

Skorzystaj ze szkoły rodzenia lub warsztatów karmienia piersią. Warto też zajrzeć do poradników lub warsztatów online. Im większa jest Twoja wiedza tym mniejsze zaskoczenie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie informacje dostępne na rynku są sprawdzone i aktualne. Uważnie wybieraj źródło, z którego korzystasz.

8. ‘Tylko krowa nie zmienia zdania’

‘Tylko krowa nie zmienia zdania’ dlatego ustal swoje priorytety i sposób działania ale nie bój się prób i zmian. “Droga mleczna” może być na początku kręta ale najlepiej przecież uczymy się na własnych błędach.

9. Nie daj sobie podciąć skrzydeł.

Możesz usłyszeć, że dziecko się nie najada lub, że masz za mało pokarmu ale nie daj sobie podciąć skrzydeł. Bądź silna i pewna siebie. Najczęściej usłyszysz to od osób, którym albo się nie powiodło albo nie mają odpowiedniej wiedzy na temat karmienia piersią.

10. Pamiętaj – szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

i kropka!

Mam nadzieję, że i Ty zakochasz się w tych wyjątkowych chwilach bo karmienie piersią może być naprawdę piękne!

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.