NAJBARDZIEJ DOCHODOWA NISZA BLOGOWA

nisza blogowa

Co to jest nisza blogowa?

Prostym językiem ujmując nisza blogowa to tematyka Twojego bloga. To dziedzina, w której się specjalizujesz, i o której piszesz. Bardzo ważne jest aby była zdefiniowana już od samego początku i najlepiej skierowana do jednego typu odbiorców.

Dlaczego nisza blogowa jest taka ważna?

Dlaczego wybór niszy blogowej jest taki ważny? A znasz takie powiedzenie, że od “od wszystkiego jest do niczego”? Dokładnie tak samo jest w sferze blogowania. Twoi czytelnicy będą szukać w Tobie dosłownie eksperta w danej dziedzinie, a nie będzie to prostym zadaniem gdy blog ma więcej niż jeden kierunek. Jest wiele korzyści z kierowania swoich postów i bloga, do jednej, konkretnej niszy:

 1. Łatwiej stać się ekspertem w jednej tematyce i dzięki temu też dążyć do wybicia się ponad tysiące innych blogów;
 2. Brak niszy to chaos. Nie tylko dla czytelników, ale przede wszystkim dla Ciebie i Twojej organizacji pracy. Wymyślanie nowych postów może być problematyczne jeśli nie masz konkretnego kierunku;
 3. Szukając lekarza wyłącznie od choroby serca nie idziemy przecież do internisty. Dlatego też właśnie trzymając się jednej, wąskiej dziedziny mamy większe możliwości do zdobycia swoich stałych i wiernych odbiorców;
 4. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś już prowadzi bloga w danej, wyspecjalizowanej niszy, co równa się z mniejszą konkurencją. Częściej spotykamy np. blogi ze zdrowymi przepisami niż blogi ze zdrowymi przepisami wyłącznie dla wegan. Myślisz, że weganin będzie tracił czas na szukanie przepisów na blogu, na którym są też przepisy mięsne? Zapewniam Cię, że nie;
 5. Nisza ma ogromny wpływ na Twoją rozpoznawalność. Łatwiej jest zapamiętać i polecić blog, który zajmuje się wyłącznie jedną dziedziną;
 6. Gdy ograniczysz się do blogowania w jednej niszy, zarabianie na blogu jest dużo łatwiejsze. Odbiorcy są z pewnością bardziej skłonni do wydania pieniędzy na produkt stworzony przez eksperta w swojej dziedzinie. Nie kupujesz przecież żywności w sklepie z zabawkami.

6 najbardziej dochodowych nisz blogowych

Jedzenie

Jedzenie jest podstawową czynnością życiową, dlatego zawsze wokół niej jest mnóstwo zainteresowanych. Ludzie szukają przepisów szybkich, zdrowych, wegańskich, wegetariańskich, mięsnych. Szukają nowych pomysłów na obiad, świątecznych, przyjaznych dla dzieci, dla tych co chcą schudnąć czy nawet przytyć. Lista jest naprawdę długa, a to sprawia, że ta nisza jest bardzo popularna.

Finanse domowe i oszczędzanie

Pieniądze są bardzo ważnym aspektem naszego życia, dlatego też niezwykle popularnym i dochodowym tematem blogowym są finanse osobiste. Ludzie szukają sposobów na oszczędzanie, zarządzanie budżetem, zarabianie pieniędzy czy porady inwestycyjne. Tytuły typu: ‘Jak szybko zarobić pieniądze’ czy “Jak oszczędzić 1000 zl na ogrzewaniu” są bardzo chwytliwe i nawet jeśli ktoś nie jest tematem bezpośrednio zainteresowany to zwyczajnie ciężko przejść obok. To bardzo obszerna, ciekawa i popularna nisza dzięki czemu może być niezwykle dochodowa.

Zarabianie w internecie

Blogi, które uczą ludzi, jak zarabiać w Internecie radzą sobie świetnie i są bardzo opłacane. Mnóstwo ludzi szuka alternatyw do standardowego zarabiania pieniędzy i sposobów na dodatkowy dochód. Nie muszę chyba wspominać, że rok 2020 przyniósł również niespodziewane zmiany na świecie, które wręcz zmuszają ludzi do pracy online i szukania nowych sposobów na zarabianie. To bardzo rozwojowy i interesujący temat na bloga, który z pewnością może odnieść ogromny sukces.

Zdrowie

Każdy ceni swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Czy tego chcemy czy nie, prędzej czy później ten temat każdego zainteresuje bo o swoje zdrowie trzeba zwyczajnie dbać. Jest to bardzo obszerna nisza, i można ją podzielić na wiele mniejszych i bardziej szczegółowych kategorii. Można kierować swój blog wyłącznie do kobiet z chorobami tarczycy lub do tych co chcą zadbać o swoją cerę czy zdrowie psychiczne. Do rodziców dzieci ze spectrum autyzmu czy tych którzy np. sami zmagają się z depresją. Pomysłów jest tak samo dużo jak dużo może być problemów ze zdrowiem. To również bardzo dochodowa nisza.

Fitness i diety

Blogi związane z fitnesem i dietami cieszą się dużym zainteresowaniem. Bycie najlepszą wersją samego siebie w zdrowym i pięknym ciele jest marzeniem większości z nas. Dlatego właśnie ta nisza świetnie nadaje się dla blogów. Tematyka może obejmować diety, jedzenie, ćwiczenia i nawyki potrzebne do uzyskania zamierzonego celu. Wiedzy i inspiracji poszukują ludzie pragnący zdrowego stylu życia i często chętni do wydania na to pieniędzy. Osobiście sama nie zliczę ile w swoim życiu wykupiłam już diet i programów odchudzających.

Lifestyle

Uwielbiamy inspirować się pomysłami i życiem innych. Jesteśmy głodni nowych i ciekawych pomysłów, które mogłyby zmienić nasze życie. Choćby dlatego blogi przedstawiające codzienne życie i zainteresowania blogera są bardzo popularne i jednocześnie dochodowe. Do najpopularniejszych tematów tej niszy należą:

 • Macierzyństwo
 • Podróże
 • Zwierzęta
 • Wystrój wnętrz i dekoracje
 • Moda
 • Fotografia

Jaki typ bloga zarabia najwięcej?

Blog, który jest poczytny i popularny musi wnosić jakąś wartość w życie innego człowieka. Powinien rozwiązywać problemy, z którymi borykają się ludzie, odpowiadać na ich pytania lub zaspokajać ich potrzeby. Smutna prawda jest taka, że bez powodu ludzie nie interesują się Twoim zdaniem, jeśli nie powiesz im czegoś czego nie wiedzą lub nie jest to dla nich atrakcyjne. Spotkałam się z kilkoma bardzo ciekawymi podziałami na blogi odnoszące sukces. Wszystkie jednak sprowadzają się do trzech głównych kategorii. Aby blog był popularny i dochodowy powienien:

 • Edukować albo
 • Inspirować albo
 • wywoływać emocje – np. radość, smutek, miłość czy zrozumienie.

Jak wybrać swoją niszę blogową?

Wybór niszy staje się łatwiejszy jeśli odpowiesz sobie na te trzy pytania:

 1. Co jest Twoją prawdziwą pasją? W zasadzie jeśli coś nie jest Twoją pasją, Twoja motywacja do pisania o tym zwyczajnie się wypali. Blogowanie wbrew pozorom zajmuje naprawdę dużo czasu i brak zainteresowania do tego co robisz sprawi, że szybko się tym znudzisz. Po drugie Twoi czytelnicy wyczują brak naturalności i prawdziwości w Twoich postach. Po trzecie będziesz bardzo zakłopotany wiedząc, że ktoś prosi Cię np. o radę w temacie, którego wcale nie czujesz. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja nisza blogowa musi być Twoją prawdziwą miłością, z którą jesteś w stanie wyobrazić sobie nawet daleką przyszłość.
 2. Czy inni są też tym zainteresowani? Wydaje się to dość naturalne, że taką wiedzę już masz jeśli faktycznie decydujesz się na pisanie bloga i jesteś czymś naprawdę zafascynowany. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości polecam kilka narzędzi, które pozwolą Ci przeanalizować trendy w internecie:
  • Ubersuggest – pozwala Ci wyszukać najbardziej opłacalne i popularne słowa kluczowe wyszukiwane w internecie. Dowiesz się jakie jest natężenie ruchu wokół danej niszy i jakie są trendy z nią związane. Możesz również podglądnąć strategię, słowa kluczowe, oraz ruch na stronach Twojej konkurencji; nisza bloganisza bloga
  • Google Trends – pozwala na wyszukanie tematów lub terminów, których wyszukują inni w internecie. Dowiesz się jak często dane słowo jest wprowadzane do wyszukiwarki Google w stosunku do całkowitej liczby wyszukiwań w danym okresie;google trends
  • Answer the public – to wyszukiwarka słów kluczowych, która wizualizuje pytania jakie są wyszukiwane przez ludzi w powiązaniu z danym słowem;
  • Keywords everywhere – jest to dodatek dla przeglądarek Chrome i Firefox, który w panelu bocznym Twojej przeglądarki pokazuje liczbę wyszukiwań, CPC (cost per click – koszt za kliknięcie) oraz konkurencję. nisza bloga
 3. Czy jest to potencjalnie dochodowa nisza? – wybierz niszę, która już jest popularna i opłacalna. Sprawdź jak radzą sobie inni i jakich metod monetyzacji bloga używają. Świetnie do tej analizy sprawdzi się też Ubesuggest, narzędzie, o którym wspomniałam wcześniej.

Spójrz również na mój poprzedni wpis o tym Jak założyć blog – przewodnik dla początkujących gdzie podaje proste ćwiczenie pomagające wybrać Twoja niszę.

Podsumowanie

Nisza blogowa i jej wybór może okazać się najtrudniejszą częścią w procesie zakładania bloga. Kierując się swoją pasją i umiejętnościami jesteś w stanie odnaleść temat, który pozwoli Ci również zarobić. Na początku Twojej blogowej drogi będziesz mieć miliony pytań i niepewności, ale nic nie uczy lepiej niż praktyka. Myślę, że tak naprawdę robiąc to jesteś w stanie określić czy to jest coś dla Ciebie. Zawsze będziesz o krok dalej, nawet jeśli po drodze popełnisz błędy.

Co to jest nisza blogowa?

Prostym językiem ujmując nisza blogowa to tematyka Twojego bloga. To dziedzina, w której się specjalizujesz, i o której piszesz. Bardzo ważne jest aby była zdefiniowana już od samego początku i najlepiej skierowana do jednego typu odbiorców.

Która nisza jest najbardziej dochodowa?

 1. Jedzenie
 2. Finanse domowe i oszczędzanie
 3. Zarabianie w internecie
 4. Zdrowie
 5. Fitness & diety
 6. Lifestyle
  • Macierzyństwo
  • Podróże
  • Zwierzęta
  • Wystrój wnętrz i dekoracje
  • Moda
  • Fotografia

Jaki typ bloga zarabia najwięcej?

Aby blog był popularny i dochodowy powienien:

 • Edukować albo
 • Inspirować albo
 • wywoływać silne emocje – np. radość, smutek, miłość czy zrozumienie.

Jak wybrać niszę blogowa?

Ten post przeprowadzi Cię przez pytania, które pomogą Ci wybrać niszę bloga:

 1. Co jest Twoją pasją
 2. Czy inni są też tym zainteresowani?
 3. Czy jest to potencjalnie dochodowa nisza? 

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.