NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA W CIĄŻY

najczesciej-zadawane-pytania-w czasie ciąży

Każda kobieta w ciąży doświadcza intensywnych i niezwykłych zmian w swoim ciele. Wiele z nich budzi obawy i wątpliwości a jednocześnie miliony pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka z nich.

POCZĄTKI CIĄŻY

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już ok. 10 dni po zapłodnieniu. Główne oznaki to brak miesiączki, nudności, zaparcia, zmęczenie, biegunki, brak apetytu, tkliwość piersi, nerwowość oraz zmienność nastroju.

Test ciążowy – kiedy najwcześniej mogę go wykonać?

W aptece dostępne są różne rodzaje domowych testów ciążowych, a te najbardziej czułe można wykonać już po 10 dniach po zapłodnieniu. Zapytaj w aptece lub uważnie przeczytaj ulotkę wybierając test dla siebie.

Co oznaczają mało widoczne kreski na teście ciążowym?

Mało widoczna kreska na teście ciążowym zazwyczaj oznacza zbyt niski poziom hormonu beta hCG. Krótko mówiąc, test najprawdopodobniej został wykonany za wcześnie. Najlepiej test powtórzyć po kilku dniach lub wykonać go bardziej czułym od poprzedniego.

Kiedy powinnam zgłosić się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Najlepszym momentem, aby zgłosić się do ginekologa to okres między 6 a 8 tygodniem ciąży (2-4 tygodni po opóźnionej miesiączce). Istnieją jednak przypadki kiedy zgłaszamy się do ginekologa nieco wcześniej, bo około 1-2 tyg od dodatniego testu ciążowego. Mówimy tu o kobietach, które:

 • chorują przewlekle;
 • poroniły w przeszłości więcej niż raz;
 • przyjmują leki, mogące mieć niekorzystny wpływ na ciążę.

Jakie powinnam wykonać badania na pierwszą wizytę u ginekologa?

Wykonanie pierwszych podstawowych badań z krwi i moczu zalecane jest przed ukończeniem 10 tygodnia ciąży. Jest to również powód, dla którego do lekarza warto zgłosić się nie póżniej niż 8-9 tydzień. Odpowiednie badania zostaną zlecone przez lekarza prowadzącego, dlatego nie ma potrzeby ich wcześniejszego wykonywania.

Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka zwykle pojawiają się między 18 a 22 tygodniem ciąży choć zdarza się, że przyszłe mamusie odczuwają je wcześniej – szczególnie jeśli nie jest to ich pierwszy poród.

Kiedy badanie USG wykaże płeć dziecka?

Podczas badania USG najczęściej w połowie ciąży (około 20 tygodnia) można już ocenić płeć dziecka. Zdarza się, że lekarz pokusi się o ocenę płci wcześniej, jednak w tym przypadku prawdopodopieństwo pomyłki wzrasta.

DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE

Dolegliwości ciążowe

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Ponieważ przyczyny mdłości w ciąży nie są do końca znane, to nie jest też łatwo z nimi walczyć. W większości przypadków ustępują około 14 tygodnia ciąży chociaż zdarza się, że towarzyszą kobiecie przez całą ciążę. Sposobów na złagodzenie mdłości jest wiele:

 • Picie wody – wspomaga trawienie i zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu;
 • Imbir – wyciąg z imbiru wpływa na prawidłowe funkcjonowanie żołądka i przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego
 • Spacer na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna – wspomaga trawienie, a także odpowiednie dotlenienie organizmu;
 • Częste mycie zębów – usuwa specyficzny, metaliczny posmak z ust, który może wzmagać nudności;
 • Witamina B1, B6 oraz witamina C –  wpływają korzystnie na układ nerwowy, który jeśli jest rozregulowany może prowadzić do mdłości;
 • Na forach internetowych dla mam, można przeczytać o korzystnym działaniu np. migdałów, coli, bananów, ananasów, landrynek i wielu, wielu innych przekąsek. Czasami jednak zjedzenie czegokolwiek nie wchodzi w grę, ale warto próbować;
 • Leki bez recepty dostępne w aptece, oparte na naturalnych składnikach.

Zaparcia

Główny wpływ na zaparcia w ciąży ma progesteron, mający działanie rozluźniające mięśnie przewodu pokarmowego. Za jego przyczyną praca jelit jest spowolniona, co ma jednocześnie wpływ na powstawanie zaparć. Zaparcia natomiast mogą powodować powstawanie hemoroidów, mdłości, wymiotów, wzdęć i gazów. Niezwykle ważną rolę odgrywa tu dieta przyszłej mamy. Powinna być lekkostrawna, obfitująca w błonnik, ograniczająca używki, białe pieczywo, ziemniaki oraz makarony. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu – najlepsza jest oczywiście woda. Można również stosować preparaty farmakologiczne, pochodzenia roślinnego wspomagające pracę jelit.

Zgaga

Jest wynikiem refluksowego drażnienia przełyku będącego konsekwencją wzrostu ciśnienia wewnątrz żołądka i zmian hormonalnych. Główną profilaktyką zapobiegawczą jest zdrowa dieta ograniczająca węglowodany, napoje gazowane, tłuste posiłki, używki takie jak kawa oraz czekoladę.

Ból pleców

Ponad połowa ciężarnych po 20 tygodniu ciąży zmaga się z bólem pleców. Przyczyną może być wymuszona nadmierna lordoza, zwiększająca się macica, nadmierne kilogramy oraz hormony (relaksyna, estrogeny). Dbanie o właściwą postawę, zarówno siedzącą jak i podczas chodzenia, może znacznie pomóc. Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną: spacery, basen, joga, pilates dla ciężarnych, a także ćwiczenia relaksujące i rozluźniające mięśnie pleców. Zdecydowanie odradza się chodzenie na wysokich obsasach.

ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Ból pachwin i spojenia łonowego

Głównym sprawcą bólu pachwin i spojenia łonowego okazują się hormony ciążowe rozluźniające mięśnie oraz więzadła miednicy i macicy. Ból pachwin może być też spowodowany uciskiem macicy na spojenie łonowe, zwiększona wagą w ciąży, napieraniem dziecka na miednicę, zmianą środka ciężkości, nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy zbyt długim przebywaniem w pozycji stojącej. Jeśli ból jest silny lub nagły i intensywny należy to niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Natomiast gdy dolegliwości są uciążliwe ale nie zagrażające ciąży najbardziej pomocny okazuje się odpoczynek. Warto też wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jest to stosunkowo nowy rodzaj fizjoterapii jednak bardzo pomocny w dolegliwościach ciążowych takich jak ból kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy lub obrzęków.

DIETA W CIĄŻY

Dieta w ciąży

Czego nie można jeść i pić w ciąży?

Dieta kobiety w ciąży nie powinna zawierać:

 • surowego mięsa – ryzyko toksoplazmozy oraz listeriozy, co w rezultacie może przyczynić się do uszkodzeń układu nerwowego dziecka oraz przedwczesnego porodu;
 • ryb surowych – mogą spowodować zatrucie pokarmowe, które stwarza poważne zagrożenie dla dziecka;
 • surowych jaj – mogą zawierać bakterie salmonelli, w wyniku czego może dojść do groźnego zatrucia pokarmowego;
 • surowych owoców morza – wiąże się to z ryzykiem infekcji bakteryjnych oraz zatruć pokarmowych, a także zarażeniem się tasiemcem;
 • niemytych owoców i warzyw – źródło bakterii, pasożytów i pestycydów;
 • produktów pochodzących z mleka niepasteryzowanego – mogą powodować listeriozę
 • alkohol – poprzez łożysko oddziałuje na dziecko, zagraża jego zdrowiu i życiu. Ma bezpośredni wpływ na wywołanie zespołu chorobowego FAS zwanego Alkoholowym Zespołem Płodowym.

Ile powinnam przybrać na wadze w czasie ciąży?

Prawidłowe przybieranie na wadze w okresie ciąży u kobiet, których wskaźnik masy ciała BMI przed ciążą wynosił:

 • >19 – to około 12,5-18 kg
 • 19 – 26 – około 11,5-16 kg
 • 26 – 29 – około 7-11,5kg
 • < 29 – nie powinien przekraczać 7 kg

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży?

W ciąży zdecydowanie jemy dla dwojga, a nie za dwoje. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w I trymestrze nie musi ulegać zmianie, natomiast w późniejszych tygodniach powinno być zwiększone o około 300 kcal/dobę.

Co powinnam suplementować w ciąży?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda ciężarna powinna przyjmować:

 • kwas foliowy – w I trymestrze (do 12 tygodnia ciąży) dawka 0,4-0,8 mg/dobę. Po 12 tygodniu i w okresie karmienia u kobiet bez dodatkowych czynników ryzyka w dawce 0,6-0,8 mg/dobę,
 • wit. D3 – u kobiet bez obciążeń sugerujących deficyt wit. D i prawidłowym BMI suplementację 1500 -2000 IU wit. D/dobę. U kobiet o wskaźniku masy ciała BMI>30 kg/m2 do 4000 IU/dobę
 • jod – u kobiet w ciąży bez chorób tarczycy dawka 150 – 200 mcg/dobę. W przypadku chorób tarczycy suplementacja jodu powinna być zależna od stężenia hormonów tarczycy i przeciwciał przeciwtarczycowych.
 • kwas DHA – 200 mg DHA u wszystkich ciężarnych. W grupie kobiet obciążonej ryzykiem porodu przedwczesnego 1000 mg/dobę.

PIELĘGANCJA W CIĄŻY

najczesciej-zadawane-pytania-w czasie ciąży

Czy mogę farbować włosy w ciąży?

Nie ma takich badań, które potwierdzałyby niekorzystny wpływ farbowania włosów na dziecko. Substancje pochodzące z farby nie przedostają się do krwioobiegu, dlatego też nie ma obaw o ich oddziaływane na płód. Należy jednak unikać farb, które w swoim składzie mają amoniak.

Czy mogę się opalać w ciąży?

Opalanie się w ciąży jest bezpieczne jeśli tylko dbamy o podstawową ochronę skóry (kremy z filtrem) oraz nakrycie głowy. Promienie słoneczne nie przenikają przez skórę, dlatego też nie zaszkodzą dziecku. Skóra kobiety w ciąży jest jednak delikatniejsza, skłonna do podrażnień i przebarwień dlatego kremy z filtrem są niezbędne.

Jak uniknąć rozstępów na skórze?

Wedle badań naukowców, nie stwierdzono aby stosowanie jakiegokolwiek preparatu na rozstępy zapobiegało ich powstawaniu. Z pewnością kremy te działają nawilżająco i kojąco dla skóry jednak nie zapobiegają rozstępom. Główną rolę przy powstawanie rozstępów odgrywają predyspozycje genetyczne, otyłość, szybkość oraz ilość przybieranych kilogramów, a także wiek przyszłej mamy.

Czy w ciąży mogę ćwiczyć?

W przypadku kobiet zdrowych, w ciąży niskiego ryzyka zaleca się zmniejszenie intensywności dotychczasowo wykonywanych ćwiczeń. Nie jest to też czas na rozpoczynanie aktywności fizycznej jeśli nie robiłyśmy tego przed ciążą. Jeśli chodzi o sam rodzaj sportu to nie zaleca się sauny, ekstremalnego wysiłku fizycznego oraz sportów urazowych tj. narty, łyżwy, jazda konna czy rolki. Spacery, basen, pilates i joga to idealny pomysł na zdrowy wysiłek dla naszego ciała.

BEZPIECZNE vs NIEBEZPIECZNE  

najczesciej-zadawane-pytania-w czasie ciąży

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

Podróżowanie samolotem jest bezpieczne, ale nie zalecane kobietom z komplikacjami zdrowotnymi oraz komplikacjami ciąży. Podczas lotu warto zadbać o komfort podóży, a także pamiętać o częstej zmianie pozycji. Dodatkowo wg. rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kobiecie wybierającej się w długą podróż samolotem lekarz powinien zlecić przyjęcie leków wspomagających układ krążenia lub założenie specjalnych pończoch uciskowych. Większość linii lotniczych ogranicza również podróżowanie po 32 tygodniu ciąży, dlatego warto upewnić się wcześniej o warunkach wpuszczenia na pokład samolotu.

Czy spanie na plecach w czasie ciąży jest bezpieczne?

W ostatnim trymestrze ciąży główne naczynia krwionośne z tyłu macicy mogą zostać ściśnięte podczas leżenia na plecach. Pewne badania naukowe sugerują, że w związku z tym pozycja ta może być niebezpieczna dla dziecka. Jest to główny powód dla którego zaleca się leżenie na boku.

Kiedy stosunek płciowy jest niebezpieczny w ciąży?

Stosunek płciowy u kobiet w ciąży może być niebezpieczny w kilku przypadkach:

 • Przodujące łożysko, stwierdzone po 20 tygodniu ciąży
 • Infekcje dróg rodnych i moczowych
 • Niewydolność szyjki macicy
 • Zagrożenie przedwszesnym porodem
 • Zagrożenie poronieniem
 • Ciąża mnoga

Co mogę bezpiecznie stosować na przeziębienie w ciąży?

Lekiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży, o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym jest paracetamol (max. 4g na dobę). W aptece są również dostępne leki wspomagające walkę z przeziębieniem, bazujące na naturalnych składnikach i dlatego zalecane w ciąży. Dobrym pomysłem są też domowe sposoby takie jak: inhalacje, soki bogate w witaminę C np. z malin, syropy z cebuli, wyciągi z zosnku, imbiru, cytryny, itd.

Czy powinnam zapinać pasy w samochodzie podczas jazdy samochodem?

W przeciwieństwie do zaleceń Polskiego Kodeksu Drogowego zapinanie pasów w ciąży jest bardzo ważne. Dla komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa dziecka dolny element pasa (tak zwany ‘pas biodrowy’) należy ułożyć pod brzuchem. Na rynku dostępne są także adaptery do pasów bezpieczeństwa, które przesuwają pas biodrowy pod brzuch i sprawiają, że się on nie przemieszcza.

PORÓD

Poród

Jak poznam, że rodzę?

Każdy poród wygląda zupełnie inaczej dlatego ciężko tu o porównania. Do szpitala z pewnością jedziemy wtedy gdy:

 • ‘Odeszły wody’ – płyn owodniowy
 • Mamy uczucie sączenia się płynu owodniowego
 • Mamy regularne skurcze co 7-10 min
 • Występuje krwawienie lub plamienie w późnym 3 trymestrze

Jak poznam, że odeszły wody płodowe?

Odejście wód płodowych ma różne oblicza. Albo wyleją się tak, że nie będziesz miała żadnych wątpliwości, że to one. Albo będą się sączyć powoli i stopniowo – co w tym przypadku nie jest łatwe do rozpoznania. Możemy wyróżnić jednak kilka cech płynu owodniowego, które pozwolą go nam zidentyfikować –

 • jest bezbarwny lub ma lekko różowy kolor
 • bezzapachu lub ma lekko słodki, mdły zapach
 • ma wodnistą konsystencję

Gdy podejrzewasz sączenie się wód płodowych zgłoś się do lekarza prowadzącego lub jedź do szpitala. W przypadku gdy wody płodowe mają kolor zielony, brunatny, lub ich zapach jest bardzo nieprzyjemny jedź do szpitala jak najszybciej.

Co to są skurcze Alvareza i Braxtona-Hicksa ?

Są to skurcze macicy o dużym natężeniu, które narastają powoli i mijają samoistnie. Skurcze występujące przed 20 tyg. ciąży nazywa się skurczami Alvareza natomiast te po 20 tyg. – Braxtona-Hicksa. Zazwyczaj przypominają ciągnięcie brzucha, ustępujące mniej więcej po minucie. U kobiety, która jest w zaawansowanej ciąży, mogą przybierać na sile i częstotliwości. Mogą występować nawet co pół godziny. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Można powiedzieć, że w ten sposób macica “trenuje” przed głównym wystąpieniem. 🙂

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy porodowych?

 • Skurcze przepowiadające występują rzadziej niż co 10 minut;
 • Skurcze przepowiadające mijają po przyjęciu leków rozkurczowych;
 • Jeżeli kobieta jest w stanie normalnie funkcjonować podczas skurczu to również są skurcze przepowiadające;
 • Skurcze przepowiadające mają stałe natężenie i raczej nie zmieniają swojej częstotliwości;
 • Skurcze porodowe dość szybko przybierają na sile i są o wiele częstsze niż przepowiadające.

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Wskazania do cięcia cesarskiego możemy podzielić na grupy:

 • Planowe wskazania – czyli takie, które są już ustalone we wcześniejszym terminie. Np.: nieprawidłowe położenie płodu, wady anatomiczne miednicy, duży płód, ciąża mnoga, wskazania pozapołożnicze (neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, hematologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne, inne).
 • Pilne wskazania – to te, które potencjalnie zagrażają życiu i zdrowiu matki i dziecka. Zaliczamy do nich: nieprawidłowe ułożenie główki, nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej,  ciężki stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny płodu, dla którego poród drogami rodnymi stanowi poważne ryzyko uszkodzenia lub śmierci;
 • Naglące wskazania – czyli zaburzenia potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu matki i dziecka: powtarzająca się bradykardia (zwolnione tętno serca płodu),  brak prawidłowego postępu porodu
 • Natychmiastowe wskazania – w tym wypadku to zaburzenia bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu matki lub dziecka. Np.: wypadnięcie pępowiny, podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy, przedwczesne oddzielenie łożyska, rzucawka, zagrażająca rzucawka, zaburzenia czynności serca płodu

Czy warto zastosować żel porodowy?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego żel porodowy ma korzystne zastosowanie w I i II okresie porodu fizjologicznego oraz porodu przedłużającego się. Ułatwia on przejście dziecka przez kanał rodny, skraca II okres porodu oraz zmniejsza odsetek obrażeń kanału rodnego i nacięć krocza. Żel, którego skuteczność dokumentują badania kliniczne ma w składzie: glikol propylenowy, Natrosol 250M, Carbopol 974P NF oraz chlorek sodu i wodorotlenek sodu. ’(Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy)

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.