NAPADY ZŁOŚCI U MAŁYCH DZIECI – JAK SOBIE RADZIĆ?

napady zlosci

Napady złości u małych dzieci, w wieku od 1-3 lat, są naturalnym etapem ich rozwoju. Zapewne zdarzyło Ci się nie raz, że Twój maluch ze złości rzucał się na podłogę, bił lub kopał. O ile nie są to napady złości skrajnie niebezpieczne i nadmiernie przejawiane każdego dnia to nie ma powodów do zmartwień. Zaraz po pierwszych urodzinach możemy już zauważyć bicie, gryzienie, drapanie czy rzucanie przedmiotami. To nowe umiejętności językowe, ogromne pragnienie samodzielności i nierozwinięta jeszcze kontrola nad impulsami sprawiają, że dzieci często wchodzą w interakcje fizyczne.

Powody napadów złości u małych dzieci

Powodów do napadów złości u małych dzieci może być naprawdę wiele:

 • Małe dziecko nie umie wyrazić swoich emocji i potrzeb. Dlatego zanim zacznie się w pełni komunikować, frustracja i złość będą powszechnym zjawiskiem. Można sobie tylko wyobrazić jak czuje się malutki człowiek, który nie potrafi jeszcze mówić, a chce nam coś przekazać.
 • Dzieci testują swoją moc. Po prostu! Sprawdzają granice i to, na ile mogą sobie pozwolić. To od Ciebie zależy, gdzie te granice leżą i warto je wyznaczać już od samego początku.
 • Zwrócenie na siebie uwagi. Dzieci chcą być zauważane i kochane. Im częściej zwracasz uwagę na ich dobre zachowania, tym mniej doświadczysz tych złych.
 • Świetna zabawa. Małe dzieci uczą się przez działanie. Kiedy Twoje dziecko rzuca czymś o podłogę to dlatego, że jest ciekawe, co się stanie. Jeśli robi to ponownie to najwyraźniej odkryło, jak wywołać reakcję i chce ją powtórzyć.
 • Kontrola. Dzieci również próbują kontrolować biegiem zdarzeń, aby wszystko szło po ich myśli.
 • Nuda – bo kto z nudów nie robi głupot 😉

Jak sobie radzić?

 • Nie ignoruj napadów złości u dziecka. Postaraj się pomóc mu w zrozumieniu własnych emocji i odnalezieniu sposobu na poradzenie sobie z nimi. To Ty i tylko ty, jako rodzic, jesteś odpowiedzialny za swoją pociechę. Dopóki nie osiągnie pełnej kontroli nad swoimi emocjami, Twoją rolą jest wskazanie mu odpowiedniej drogi.
 • Pokaż dziecku alternatywę np. zamiast mówić “nie wolno bić psa” pokaż jak go pogłaskać.
 • Odwróć jego uwagę proponując inną zabawkę, rzecz lub miejsce. Rodzice częściej próbują tłumaczyć słowami zamiast skupić się na działaniu. Odebierając dziecku potencjalnie niebezpieczny przedmiot lub zmieniając miejsce pokusy dajemy prosty przekaz – “nie pozwolę Ci”.
 • Planuj. Dzieci często bywają złe gdy są głodne lub niewyspane – miej to na uwadze i bądź gotowa na każdą ewentualność. Poznaj i zrozum granice Twojego dziecka.
 • Ucz jak wyrażać emocje słowami, nie czynami: “Widzę, że jesteś zły”, “To musi być dla Ciebie frustrujące”, “Na pewno jest Ci przykro” itd.
 • Wzmacniaj i chwal pozytywne zachowania dziecka np. wtedy gdy zauważysz, że jest miłe i delikatne, pomocne, spokojne czy cierpliwe.
 • Poświęcaj dziecku czas. Obdarzaj go miłością, czułością i zainteresowaniem każdego dnia po to by samo nie musiało zwracać na siebie uwagi.
 • Zapewnij dziecku aktywność fizyczną – daj mu szansę na wykorzystanie swojej energii i potrzeby ruchu. Spędzajcie dużo czasu na świeżym powietrzu i w miejscach, w których może spokojnie się wybiegać i bawić.
 • Zgłoś się po pomoc jeśli sytuacja przerasta Twoje możliwości. Są momenty, w których warto zasięgnąć pomocy lekarza np. wtedy kiedy ataki złości są skrajnie niebezpieczne, bardzo agresywne i nadmierne.

W rzeczywistości napady złości u dziecka są dla nas bardzo frustrujące i nie jest łatwo wykazać się cierpliwością. W końcu ile razy można tłumaczyć, że nie wolno bić czy rzucać klockami w mamusie! Wiem jednak, że tylko wytrwałość i spokój są kluczem do sukcesu, dlatego dając dobry przykład dziecku, ono w końcu powieli nasze zachowania. Kiedyś na pewno…:)

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.